חקר, כלי חשיבה, כתיבה עיונית, ספרות

ללמוד משמעו להתמצא: למידת חקר בהוראת ספרות

בעקבות המפגש המרתק עם ורד ביאלר פרידמן במטח בהשתלמות "בדרך אל החקר", אני משתפת אתכם בעקרונות למידת החקר בהוראת ספרות. מצרפת מצגת הממקדת את עקרונתיו ושני מחוונים להצעת מחקר ולפרק עיוני.

מושג  למידת החקר הוכנס  לשדה החינוך על-ידי דיואי בהגותו המוקדמת  (Dewey, 1938). בקרב אנשי חינוך קיימת ההסכמה רחבה לגבי חשיבותה של הוראה בדרך החקר (זוהר, 2006). למידת החקר מאפשרת לתלמיד  להתנסות ב"להיות מדען"  או "חוקר".  יתרונותיה: התלמיד מתנסה  בחיפוש והגדרת בעיה, מתמודד עם הבעיה תוך חיפוש דרכים לפתרונה או לייצוגה בטקסטים ספרותיים. בנוסף, מתאפשר ללומד להביא לידי ביטוי יצירתיות, מקוריות וסקרנות, ובפרט להתחקות אחר עבודת החוקר הספרותי.

קיימים מודלים שונים בהוראת החקר: חקר מודולרי, חקר מונחה וחקר פיתוח, כאשר ההבדלים קשורים במידה העצמאות של התלמיד ובמידת המעורבות של המורה. בחקר מודולרי ניתן ליישם רק רכיבים שונים מתהליך החקר ובהיקפים מצומצמים. בחקר מונחה, בדרך-כלל, המורה בוחר שאלה, והתלמיד חוקר. המורה מעורב ומנחה בכל השלבים. לעומת זאת בחקר פתוח התלמיד מצוי במרכז. התלמיד שואל את שאלת החקר והוא זה שמחליט על דרכי החקר, עד לסיום התהליך, והמורה מסייע מצידו בהחלטות הקשורות לשלבי החקר השונים.

עבודת חקר כוללת את החלקים הבאים: הקדמה, מבוא, בסיס עיוני, דיון ומסקנות, סיכום ומקורות.

תודה לבוריס זיידמן על התמיכה בעיצוב המצגת "למידת חקר".

דוגמאות לתוצריי חקר:

חקר מודלרי – יצירת שאלות מחקר על פי טקסט, חיפוש מקור מידע וכתיבת פסקת/מאמר טיעון

חקר מונחה – בחירת הנושא על-ידי המורה המתכנן ת"ל תימטית. שאלת המחקר אחידה והיישום בבחירת הטקסטים הספרותיים השונים. לדוגמה, נושא: ספרות והתבגרות שאלה: כיצד מיוצג תהליך ההתבגרות בטקסט?

חקר פתוח – מרחב אינסופי של שאלות, טקסטים ומחקרים.

שימו לב:

בלמידת החקר דרוש תרגול מעמיק של כתיבה טכנית: כתיבת פסקה (רעיון עיקרי, הרחבה וביסוס, מילות קישור) ומאמר טיעון (פתיחה, משפט מכליל, הנמקות, דוגמאות, פסקת סיכום, מילות קישור). מומלץ לתכנן שיעורים משותפים עם המורים ללשון.

אודה לתגובות והערות, תיהנו…

.זוהר, ע' (2006).  למידה בדרך החקר אתגר מתמשך. ירושלים: מאגנס, האוניברסיטה העברית

Dewey, J. (1938/1997). Education and experience. New York: Touchstone.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s