כלי חשיבה, כללי, כתיבה יצירתית, מיועד למטרות לימודיות, ספרות

כשהתעורר, הדינוזאור עדיין היה שם – סיפור בזק/קצרצר להוראה מקוונת

כשאנו מתעוררים, בראש חודש מאי,  הדינוזאור המגולם בדמותו של נגיף הקורונה עדיין איתנו. כדי להתמודד עם קוצר הרוח של התלמידים, ולמען האמת גם עם הקשיים הפדגוגיים של מורים רבים, התלבטתי האם רצוי להתאים את בחירת אורך הטקסטים הנלמדים לתקופה כאוטית זו. מסקנתי: שסיפור קצרצר יכול אולי לפתור את קוצר הרוח של התלמיד (וגם של המורה), אבל כאשר אני אומרת קצר אני מתכוונת לחמש מילים ואילך ( flash story).

הסיפור "הדינוזאור" מאת אאוגוסטו מונטרוסו (2003) נהפך לסיפור הקצר המפורסם ביותר. סיפורת זו החלה את דרכה עוד בכתיבת משלים (איזופוס). סופרים רבים כתבו סיפורים קצרצרים, כגון: אנטון צ'כוב, פרנץ,קפקא, הווארד פיליפס לאבקרפט, ארנסט המינגוויי,  ואף סופרים ישראליים, כגון: גרשום שופמן, דן פגיס, אתגר קרת, אלכס אפשטיין ועוד.

הוראת הסיפור הבזק יכולה להיות פתח לדיון — האם משפט אחד סתום ומעורר דמיון יכול להיקרא כ/סיפור קצר?

סיפורת זו כוללת בתוכה רכיבים ומוטיבים של סיפור קלאסי : דמות ראשית, קונפליקט, דיאלוגים, סיבוכים וסיום.

למכירה, נעלי תינוק, מעולם לא ננעלו. (ארנסט המינגווי)

אבא התקשר: בדיקות הד.נ.א חזרו. הוא לא. (אלן מור)

הוריה מספרים: בילדותה, במקום להשתמש בסימניה, כתבה בטוש בתוך ספרים: "אני כאן". "אני כאן". "אני
כאן".
(אלכס אפשטיין)

אולם ההבדל בין סיפורת זו לסיפור קצר הוא השימוש המירבי בפערי מידע ספרותיים הנעוץ במספר המילים המוגבל. פערי המידע מוחבאים או מובנים בבחירת המילים, בסימני הפיסוק ובעיצוב הטקסטואלי.  

העצים/פרנץ קפקא

כי אנחנו כמו גזעי עצים בשלג. למראית עין הם מונחים סתם ובדחיפה קלה ודאי אפשר להזיזם. לא, אי אפשר, כי הם מחוברים בחוזקה לאדמה. אבל תראו, אף זה רק למראית עין.  

הסיפור הקצרצר הזה נכלל בקובץ התבוננות כסיפור עצמאי. גם הוא מתאר את אי-הוודאות בקיום האנושי המסמל את העידן הפוסט-מודרני.

משל קטן/פרנץ קפקא

"אהה", אמר העכבר, "מיום ליום הולך העולם וצר. תחילה היה רחב עד להפיל אימה, רצתי הלאה ומה שמחתי כשראיתי לבסוף מרחוק חומות מימין ומשמאל, אך חומות ארוכות אלו אצות כל כך להתחבר זו עם זו, עד שהנה כבר הגעתי לחדר האחרון, ושם בפינה עומדת המלכודת, ולתוכה אני רץ." – "אינך צריך אלא לשנות את הכיוון", אמר החתול ובלעו.

סיפורת הבזק החלה לתפוס תאוצה בעידן הפוסט מודרני. זהות שסועה, משמעות מתפוררת, ערעור של ערכים וידע קיים, השתלטות דיגיטלית – חודרים למציאות ולמשחקי הלשון הספרותיים.

לאחרונה, בעקבות עבודת מחקר של תלמידיי, נפגשתי עם סיפוריו הקצרצרים של דן פגיס, שהופתעתי לגלות שהוא לא רק חוקר דגול ומשורר מפעים אלא סופר מרתק.

שאלה מצחיקה/דן פגיס

כמו הפרופסור המפוזר שצלצל הביתה ושאל: "אני כאן, איפה אני צריך להיות"? כך צלצלתי אני ושאלתי: "אני דן, מי אני צריך להיות? , ומרב פזור נפש לא הרגשתי שהקו תפוס (290).

כינון זהות וחיפוש אחר משמעות הם הנושאים המרכזים הבאים לידי ביטוי בסיפוריו של פגיס, כפי שכותב בסיפור הבא: "הבנתי שאת הרוצה להיעלם בארץ, פשוט להיספג בה כמו מים בחול".

השם שלך/דן פגיס

"השם שלך? איזה מהן, אם לא איכפת לך? את השם שנתתי לך (טוב, בעצם לא אני, דודו הצילי הציעה אותו), את השם המצלצל הלטיני הזה מחקת כשבאת ארצה. בחרת את השגרתי ביותר: דן. לא טענתי כלום. הבנתי שאתה רוצה להיעלם בארץ, פשוט להיספג בה כמו מים בחול. איך אומרים, מחליף שם מחליף מזל, נכון? אבל אני מודה שלא החלפת גם את שם המשפחה שלנו. אתה מבין אותי? "

" לא, אבא" (366).

הסיפור הקצרצר, הפלאשי, מתאים להוראה בזום: הבזק ספרותי ממוקד. כאמור, קיימת זיקה בין נושאיו לבין מציאות החיים העכשווית המעט מלנכולית, אפופת מסתורין, אמת קצוצת כנפיים ועשירה בפערי מידע.

ולסיום, תמיד חשוב לאפשר לתלמידים להתנסות בכתיבה יצירתית של סיפורים קצרצרים בדרכים שונות: בחירת נושא כיתתי, חלוקה של מאגר מילים, מילות פתיחה ועוד.

מונטרוסו, אאוגוסטו (2003). הסימפוניה הגמורה. תל אביב: הספריה החדשה.

פגיס, דן (1991). כל השירים. ירושלים: הוצאת הקיבוץ המאוחד ומוסד ביאליק.

קפקא, פרנץ (2000). רופא כפרי. תל אביב: שוקן.

תגובה אחת על ״כשהתעורר, הדינוזאור עדיין היה שם – סיפור בזק/קצרצר להוראה מקוונת״

  1. עליזה, תודה, זו יריית פתיחה מלהיבה ומסקרנת, הסיפור הקצרצר. שופמן אף הוא אמן בכך. תודה על דברייך.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s