בין חברים, כלי חשיבה, כתיבה יצירתית, כתיבה עיונית, למידה שיתופית, מיועד למטרות לימודיות, תקשוב

לקרוא הפוך!

 

(כתבה: חגית הורוביץ)    חיים ומוות ביד היוצר! יושבת עם העט ביד מול חללו המאיים של הדף הריק. משרבטת, מקמטת וזורקת. מחפשת את ניצני התודעה הסוערת. מחכה לניצוצות המילים הנובעות ממפץ החיים. מאפשרת להן לזרום בפיתולי עלילות לעבר תובנות הסיום. תוהה לגבי מודעות הקורא לראשיתו של התהליך היצירתי ומאמינה שקריאה הפוכה מאחרית לראשית, תוכל לגשר בין היצירה לקוראיה. גישה זו תודגם בהמשך באמצעות שירה הלירי של רחל: "רק על עצמי לספר ידעתי".

לקרוא הפוך את "רק על עצמי לספר ידעתי" (רחל) בשלושה שלבים

  • הקראה ראשונה של השיר על ידי המורה תוך כדי התייחסות למילים הדורשות באור. בשתי הקריאות הבאות יתבקש כל תלמיד לקרוא בתורו שורה מהשיר ולסמן מילים ומטאפורות שמבטאות את עולמה של הדוברת בשיר. בקריאה האחרונה, השיר יקרא על ידי התלמידים בהיפוך: מסופו לתחילתו.
  • עבודה קבוצתית : לאחר שכל קבוצה תאסוף מחבריה את הביטויים המסומנים ותעמוד על משמעותם ביחס לשיר היא תידרש לשאלה: מה הדוברת רוצה לספר לנו על חייה? חשוב לבקש מחלק מהקבוצות לענות על השאלה כשהשיר מונח לפניהם במהופך. מהסוף להתחלה. ניתן לבקש מהתלמידים לסדר את המילים שסימנו בשיר בתרשים זרימה על גבי בריסטול או באמצעות מפת חשיבה ממוחשבת.  
  • במליאה: לאחר שכל קבוצה תציג במליאה את ממצאיה, המורה יאסוף את המילים המסומנות ותובנות התלמידים לגבי משמעותן על גבי הלוח, או באמצעות מסמך שיתופי או מפת חשיבה ממוחשבת. לאחר מכן יתקיים דיון לגבי משמעות השיר תוך כדי השוואה בין הקריאות השונות והשלמת פערים על ידי המורה.
רַק עַל עַצְמִי לְסַפֵּר יָדַעְתִּי/ רחלפתיחה                                 רַק עַל עַצְמִי לְסַפֵּר יָדַעְתִּי/ רחל סיום
"רַק עַל עַצְמִי לְסַפֵּר יָדַעְתִּי.
צַר עוֹלָמִי כְּעוֹלַם נְמָלָה,"
"לָמָּה קְרָאתֶם לִי, חוֹפֵי הַפֶּלֶא?
לָמָּה כְּזַבְתֶּם, אוֹרוֹת רְחוֹקִים?"
קריאה מההתחלה לסוף- אכזבה והחמצה קריאה מהסוף להתחלה- מבט ארספואטי
שורות הפתיחה מדגישות את אפסות הדוברת ביחס לעולם. השיר ממוקד בקטנותה של הדוברת ובהשוואה המרכזית בינה לבין הנמלה. כל אלו מכינים את הרקע לבית האחרון שהופך את תבנית ההשוואה על פיה ומתמקד באכזבה של הדוברת באמצעות השאלות הרטוריות. שורות הסיום באמצעות חופי הפלא והאורות הרחוקים מעידות על התקווה שנכזבה. השאלות הרטוריות מעוררות תהיות לגבי הסיבות לאותה החמצה. בקריאה הפוכה נתחיל בתקווה שנכזבה ונאתר את סיבותיה: פחד מיד הענקים, דרך קשה, משא הצרות הכבד ועוד. בהקשר זה נתפסת השורה הראשונה של השיר כדרך ההתמודדות עם החיים הקשים. הדוברת בניגוד לנמלה, מסוגלת לספר על עצמה ולחשוף בפני הקוראים את מקורות שירתה.

לקריאה נוספת:

בלובשטיין, רחל (1935). "רק על עצמי ."שירת רחל, דביר: תל אביב, עמוד קכב.

לוי, זאב ( 15.12.2005). "המחבר מודיע על מותו". הארץ ספרים, שוקן, תל אביב.

סמט-שינברג, יהושבע"(אוקטובר 2018). "רק על עצמה, "!?הספרנים: בלוג הספרייה הלאומית.          (אחזור (19.10.19).

עוז, עמוס ( 1996). מתחילים סיפור. כתר: ירושלים, עמודים 13-7.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s