כללי

טובים השניים מן האחד: הרכבה פדגוגית – ג'יקסו בשיר "ראי אדמה" מאת שאול טשרינחובסקי


לא רק הוראה פרונטאלית……או …..מחפשים הוראה יצירתית, פעילה ואישית…..

הניסיונות והמחקרים, שנעשו בארצות הברית ובישראל, ואשר בדקו את השפעת טכניקת ההרכבה, הראו את יעילותה בתחומים אחדים: היה שיפור בגישה הרגשית כלפי בית הספר, השתפרו היחסים החברתיים בקרב התלמידים, ובתחום הלימודי-הישגי הייתה התקדמות משמעותית של התלמידים החלשים, בלי לפגוע בהישגי התלמידים החזקים. קישור למערך השיעור

העבודה בטכניקת ההרכבה

שלבים בטכניקת ההרכבה:

  1. הצגת נושא השיעור
  2. חלוקה לקבוצות האם וחלוקת נושאי העבודה לקבוצת המומחים
  3. ארגון קבוצת האֵם – בכל אחד מן השלבים יש למורה הכיתה תפקיד פעיל וחשוב: עליו לארגן את קבוצות האם ולקבוע את הרכבן לפי שיקולים פדגוגיים. המורה מחלק את הכיתה לקבוצות קטנות בנות ארבעה עד חמישה תלמידים, הנקראות "קבוצות אֵם". החלוקה לקבוצות האם מתבצעת מראש על ידי המורה. לקבוצות מומחים המתמחות כל אחת בתת-נושא אחר. גם קבוצות המומחים הן קבוצות הטרוגניות קטנות בנות ארבעה עד חמישה תלמידים.
  4. למידה בקבוצות המומחים: המורה מארגנת את הכיתה מחדש לקבוצות מומחים המתמחות כל אחת בתת-נושא אחר. מטרת העבודה בקבוצות המומחים היא להתמחות בחלק אחד מיחידת הלימוד כולה ולהעמיק את הלימוד בו בדרך של דיון ועבודה עצמית משותפת.
  5. קבוצות האם המקוריות מתפרקות לפרק זמן מסוים (בדרך כלל – שני שיעורים) לצורך לימוד משותף בקבוצות המומחים. חזרה לעבודה מסכמת בקבוצות האֵם
  6. חזרה לקבוצות האם:
  7. תלמידי הכיתה חוזרים לשבת בקבוצות האם המקוריות, ובמשך שיעור אחד או שניים הם "מוסרים" לחבריהם לקבוצת האם את המידע שרכשו בקבוצות המומחים. "מסירת" המידע נעשית על ידי הרצאה, מצגת או על פי הנחיות מדוייקות של המורה. בשלב זה באה לידי ביטוי התלות ההדדית: חברי הקבוצה תלויים זה בזה, כיוון שאצל כל חבר נמצא חלק אחד של היחידה ("הפאזל"), ובלי החלק של אותו חבר לא תוכל הקבוצה להרכיב את היחידה כולה לשלמות אחת.
  8. מבחן/ בוחַן אישי: בשלב זה חוזרים התלמידים לשבת איש במקומו ונערכים לבוחן האישי. המבחן/הבוחן האישי בודק ידיעה והבנה של היחידה כולה.

.

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s